Glinoludy w Trewirze


W styczniu 2011 roku Trewirze otwarto wystawę zdjęć. Fotografii dokumentujących udział Glinoludów w obchodach 25 – lecia podpisania układu z Shengen, które odbyły się w czerwcu 2010 roku. Ważną rolę podczas nich pełniła ekipa ludzi umalowanych gliną pod przewodnictwem Bogdana Nowaka. Hasło Gliniady: „Wszyscy jesteśmy z tej samej gliny” stało się jednym z haseł całego jubileuszu. Wystawa w Niemczech to część dokumentacji tamtych wydarzeń – warsztatów fotografii, pantomimy, ruchu ciała i działań wizualnych. Bardzo ciekawym elementem projektu był rejs Glinoludów rzeką Mozelą. Zagościły one m.in w Wormeldange, Grevenmacher, Igel gdzie odbyły się happeningi z udziałem mieszkańców tych miejscowości.

W tym projekcie, nazwanym LANDGANG 2010, wzięło udział ponad 70 studentów z Polski, Niemiec, Francji i Luksemburga.

Wystawę zorganizowano w niesamowitym miejscu, rzymskich termach, których resztki znaleziono podczas prac wykopaliskowych. Znalezisko przykryto przeszkloną budowlą i miejsce stało się jedną z głównych turystycznych i kulturalnych atrakcji miasta.

Na otwarcie wystawy w Trewirze zaproszono przedstawicieli Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych VIA SUDETICA. Bogdan Nowak był gościem specjalnym wernisażu. Zarówno jego, jak i „Glinoludy aus Boleslawiec” wymieniono na plakatach zapraszających na wystawę.

Poniżej zdjęcia z otwarcia wystawy.