Konkurs 2009


vea198

Ta fotografia Iwony Muchy z Bolesławca wygrała konkurs 2009 na zdjęcie Glinoludów. Tytuł tego zdjęcia brzmi Courage. Pierwsza nagroda wyniosła 500 złotych.

Drugie miejsce zajął Piotr Kaziów z Bolesławca za fotografię pod tytułem Ujarzmiona delikatność (nagroda 300zł). Trzecie miejsce przypadło Robertowi Dudkowi, również z Bolesławca, za fotografię pod tytułem Radzio (nagroda 200 zł).

Z niemal 200 zgłoszonych fotografii jury wybrało trzydzieści. Najlepsze spośród tej trzydziestki wyłonili w głosowaniu internauci.

Jury przyznało również swoją nagrodę fotografii Jarzębinka autorstwa Małgorzaty Głowackiej – Kubat pochodzącej z Bolesławca mieszkanki Opola (nagroda 400 zł). Do tej nagrody Stanisław Borowski dołączył jedną ze swoich prac.

W skład jury weszli: Sylwia Zając, Stanisław Borowski, Dariusz Miliński, Andrzej Pytliński, Grzegorz Sidorowicz, Bronisław Wolanin.

– Poziom prac był wysoki – mówi Grzegorz Sidorowicz, członek jury. – Niestety w konkursie nie wzięło udziału wielu profesjonalnych fotografów, którzy robili zdjęcia podczas parady. W przyszłym roku warto by było zmotywować właśnie profesjonalistów do wzięcia udziału w rywalizacji. Może kategoriami, a może wysokością nagród. Na pewno trzeba by było dotrzeć do nich z konkursem zdecydowanie szerzej go promując. Wtedy ranga konkursu i poziom by wzrosły. Warto by było również ze zdjęć z konkursu zeszłorocznego i tegorocznego stworzyć mocną wystawę, która jeździłaby po galeriach.

Wernisaż wystawy pokonkursowej wraz z uroczystością wręczenia nagród odbył się w galerii Concordia.

Podczas wernisażu specjalną nagrodę za wkład duchowy i artystyczny w Gliniadę 2009 dostali Karolina Rosocka i Mariusz Laudański. Karolina Rosocka to postać uwieczniona na zwycięskiej fotografii oraz na zdjęciu, które zajęło drugie miejsce. Mariusz Laudański, jej towarzysz, współtworzył widowiskowe przebranie. Nagroda to kwota 400 zł ufundowana przez anonimowego obserwatora Gliniady.