Nasi artyści w Pradze

W Instytucie Polskim w Pradze, w ramach programu „Poznaj Polskę” zainstalowana została wystawa artystów związanych z regionem bolesławieckim – „Sztuka miasta ceramiki”.  Wystawa jest częścią szerszego projektu zainicjowanego przez Bolesławieckie Centrum Inicjatyw Lokalnych Via Sudetica, w które zaangażowany jest również Wydział Promocji Urzędu Miasta w Bolesławcu i Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne. Projekt ten zakłada promocję Bolesławca w stolicy Republiki Czeskiej przed okresem wakacyjnym, nadchodzącym Bolesławieckim Świętem Ceramiki oraz tegoroczną Gliniadą.

     Ulotka Praga3

Tegoroczne działania rozpoczęły się wczoraj otwarciem, przygotowaniem i instalacją wystawy sześciu bolesławieckich artystów –Katarzyny SasMarka ZygiCzesława MatyjewiczaEdwarda Szuttera (na zdjęciu powyżej), Jacka Opały oraz „Studia Borowski”. Należy podkreślić, że w gronie doświadczonych artystów z pokaźnym dorobkiem artystycznym po raz pierwszy widzimy Jacka Opałę – do chwili obecnej kojarzonego głównie z BCIL Via Sudetica i Chatą Opałkową, której jest właścicielem.

– Można śmiało stwierdzić, że jest to chyba jedna z pierwszych takich wystaw traktujących „przekrojowo” sztukę regionu bolesławieckiego – szkło artystyczne, malarstwo, tkanina i rzeźba ceramiczna – mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, wiceprezes Via Sudetica, Mariusz Lickiewicz. – Cieszę się, że mój pomysł sprzed roku dziś się materializuje i dochodzi do skutku dzięki współpracy Via Sudetica z władzami miasta, ceramikami i artystami.

Ulotka Praga4

Wystawa pod tytułem „Sztuka miasta ceramiki” ma trochę inną formułę niż większość wystaw, do których jesteśmy przyzwyczajeni – rozpoczyna się 24 maja bez „oficjalnego” otwarcia w formie wernisażu, kończy się zaś 20 czerwca uroczystym FINISAŻEM wystawy połączonym z prezentacją regionu bolesławieckiego przygotowaną przez Wydział Promocji Urzędu Miasta w Bolesławcu.

22 czerwca odbędzie się happening artystyczny, na którym bolesławieckie Glinoludy wskrzeszać będą mityczną postać praskiego Golema – postaci ważnej, aczkolwiek trochę przez Czechów zapomnianej i niedocenianej. Jednocześnie Bractwo Ceramiczne będzie miało okazję do promocji ceramiki bolesławieckiej w formie jarmarku ceramicznego.

Należy podkreślić, że czerwcowe działania promocyjne trwać będą w okresie festiwalu muzycznego UNITED ISLANDS OF PRAGUE – największego festiwalu muzycznego w Czechach – odbywającego się na wyspie Kampa przy moście Karola.

Wszystkich, którzy w tym okresie przebywać będą w Pradze zapraszamy do obejrzenia wystawy w galerii Instytutu Polskiego w ścisłym centrum Pragi przy ul. Male Namesti 1.

Ulotka Praga5

link do strony Instytutu:
http://www.polskyinstitut.cz/index.php?d=program&i=1097&lng=pl